HER 10 KADINDAN 2 SİNİN BAŞINA GELEBİLECEK BİR HASTALIKVajinismus ( Vaginismus yada Vajinusmus ) Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
Farklılık Gösterebilir.
VAJİNİSMUS , VAGİNİSMUS , VAJİNUSMUS

VAJİNİSMUS ( VAGINISMUS ) ve VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismus , (Bayanın cinsel ilişkiye girememesi, cinsel ağrı bozuklukları) Bayanlarda görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel yakınlaşma sırasında vajen kasları istemsiz kasılır ve sonucunda cinsel birleşme gerçekleşmez. Vajinismusun ( vaginismus ) başlıca özelliği; vajinal penetrasyon denendiğinde vajinanın dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici yada sürekli bir biçimde istemsiz kasılmalar olmasıdır.Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, acı duyacağı inancı,yada tiksinti duyma eşlik eder.Vajinusmus genellikle ilk cinsel birleşme anında fark edilir.Cinsel eğitimsizliğin, kadınların kendi cinsel organlarını tanımamalarının, bekaret kavramına verilen abartılı önemin , genel cinsellik anlayışımızdaki tabuların bunda rolü olduğu söylenebilir.

   Vajinismus Tedavisi ve Mutlu İlişki
Vajinismus 'tan kurtulup mutlu olmak elinide

Bu sorun kadının hem kendi kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine, hem de eşine karşı suçluluk hissetmesine neden olur. Vajinismuslu kadın bedensel açıdan normaldir. Sadece olumsuz düşünceler nedeniyle vajinal girişteki istemsiz kasılma cinsel birleşmeyi engellemektedir. Profesyonel yardım almadıkça sürme eğilimi yüksek olan vajinismus, çiftin cinsel keyfini ve üreme işlevini etkiler.Psikolojik danışma görüşmesi 2-2,5 saatlik 1 oturumla ve tam düzelme ile sonlanır. 

 Vajinismus'un ( Vajinusmus ) psikososyal nedenleri:

Pek çok faktör vajinusmus semptomunu orataya çıkarır.Yada devam ettirir.Bu faktörler şunlardır.

 

Yanlış bilgiler ve inanışlar.
-Baskıcı,otoriter baba.
-Zayıf,güçsüz anne.
-Cinselliği değersizleştiren veya aşağılayan aile.
-Olumsuz dinsel ve kültürel şartlanma.
-Cinsel şiddet.
- Kızlık zarını yitirme korkusu.
-Cinsel tabular,mitler,inançlar.
-Pasif bağımlı eş.
-Gebe kalma korkusu.
-Cinsel organlardan iğrenme ve hoşlanmama.
- Eşcinsel özdeşleşme.
-Baba-kız ilişkisindeki güçlükler.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !